رویکرد تدوین سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

  

جلسه 79 حلقه گفتمان (هم اندیشی کارشناسان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی) با موضوع «تبیین، نقد و بررسی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت» و با حضور دکتر شهریار نیازی- دبیر اندیشکده فرهنگ مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت- برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ در این جلسه، ابتدا دکتر نیازی در مورد تشکل سازمانی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گفت: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت متشکل از یک شورای اصلی 10 نفره و 13 اندیشکده و 3 معاونت است و کار اصلی اندیشکده ها تولید محتوا ست که در حوزه‌های مختلف از سیاست و عدالت گرفته تا محیط زیست فعالیت دارند.
وی افزود: برای تدوین سند، پیشنهادهای متعددی از مراکز علمی دریافت شد و رویکردهایی پیشنهاد شد مثل رویکرد حل مساله­‌ای یا رویکرد منطق فازی اما نهایتاً همین رویکر مرسوم سندنویسی در جهموری اسلامی ایران انتخاب شد که معمولاً شامل مبانی، آرمان­ها، رسالت، چشم انداز و راهبردها می شود.
دکتر نیازی ادامه داد: برای تدوین این سند مطالعاتی در زمینه قابلیت­های ملی کشور انجام گرفت و مسائل و چالش‌های کشور استحصال و علت و معلولی شد و تبدیل به یک کتابچه پشتیبان شد.
وی گفت: بعد از غربالگری این چالش‌ها 10چالش درازمدت برگزیده شده است و بقیه چالش‌ها را می­توان در کوتاه مدت و از طریق برنامه‌های توسعه یا برنامه‌های دولت حل کرد.
دکتر نیازی افزود: در دو ساحت فرهنگ پیشرفت و پیشرفت فرهنگی دیده شده است؛ ساحت اول ناظر بر پیشران بودن فرهنگ در توسعه و پیشرفت آینده است، زیرا تا فرهنگ پیشرفت در جامعه شکل نگیرد، هیچ تلاشی به ثمر نخواهد نشست.
 
منبع خبر: