خبرگزاری فارس: ایران چهارراه تمدنی آسیاست/ لزوم تبدیل مهارت‌های بومی به صنعتی

 

 

واعظ‌ زاده در هم‌اندیشی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت:

ایران چهارراه تمدنی آسیاست/ لزوم تبدیل مهارت‌های بومی به صنعتی

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: ایران چهارراه جغرافیایی و تمدنی آسیا است. به گواهی تاریخ هر تحول فراملی که بر آسیا بگذرد از این چهارراه می‌گذرد.

ایران چهارراه تمدنی آسیاست/ لزوم تبدیل مهارت‌های بومی به صنعتی

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری فارس،‌ نشست بیش از ۱۰۰نفر از نخبگان دانشگاهی و حوزوی پیرامون هم‌اندیشی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،‌ صبح امروز (پنج‌شنبه ۲۶مهر ماه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

صادق واعظ‌ زاده رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه طبق این الگو مقرر شده است که کشور با بهره‌گیری نظام‌مند از مشورت جمعی نخبگانی اداره شود، تصریح کرد: نحوه طراحی و تصویب الگو که در فراخوان رهبر انقلاب تعیین شده است، نمونه‌ای از تصمیم‌گیری و اداره کشور با مشورت جمعی نخبگان است.

وی با ضروری دانستن توجه به ریشه‌های عمیق و قدیمی مشکلات کشور افزود: یک کارکرد الگوی پیشرفت، ایجاد تعادل و هماهنگی بین کارهای کوتاه‌مدت و زودبازده و کارهای اساسی و بلندمدت است.

واعظ زاده خاطرنشان کرد:‌ جابه‌جایی قدرت در جهان در بین دو جنگ جهانی پدید آمد و آمریکای شمالی جای اروپا را در سکوی اول قدرت اقتصادی و سیاسی گرفت.

وی ادامه داد: بسیاری از مطالعات آینده‌پژوهانه جابه‌جایی دیگری را در توزیع قدرت در دنیا پس از 100سال از جابه‌جایی اول پیش‌بینی می‌کنند و نشانه‌های آن را در تحولات امروز جهان می‌بینند.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه امروز آسیا آبستن تحولات سرنوشت‌ساز جهان است، ابراز داشت: در 10 سال گذشته سریع‌ترین رشد GDP در مناطق دنیا متعلق به اقتصاد نوظهور و در حال‌توسعه قاره آسیا است.

وی با اشاره به اینکه ایران چهارراه جغرافیایی و تمدنی آسیا است،‌ گفت:‌ به گواهی تاریخ هر تحول فراملی که بر آسیا بگذرد از این چهارراه می‌گذرد. اگر آماده نباشیم، حتی تحولات خوب برای آسیا، ممکن است برای کشور ما خوب نباشد.

واعظ زاده با تأکید بر اینکه باید از فرصت‌های تحول و جابه‌جایی جایگاه کشورها در نیم‌قرن آینده بهره برد،‌ اظهار داشت: حضور و همکاری ایران در تحولات آسیا، ضامن موفقیت ما در تحولات جهانی است. زیرا آسیا به‌ سوی کسب جایگاه مطلوب خود در دنیا حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به رسیدن ایران به جایگاه مناسب خود از طریق فعال کردن موقعیت‌های ارتباطی ایران تأکید شده است. الگو می‌خواهد که مهارت‌های بومی ایران با پژوهش به فناوری‌های صنعتی تبدیل شود و بازارهای تولید ما با استفاده از فرهنگ و تجارب بومی و دستاوردهای دانشی احیا شود.

*تأکید نخبگان بر لحاظ کردن عدالت‌خواهی شیعی ایرانی در الگوی پیشرفت

در بخش دیگری از این هم‌اندیشی نیم روزه، حجت‌الاسلام سیدحسین میرمعزی رئیس اندیشکده عدالت مرکز، غلامعلی افروز غلامعلی رئیس اندیشکده خانواده مرکز، محمدحسین پناهی رئیس اندیشکده امور اجتماعی مرکز، موسی عنبری مدیرکل برنامه‌ریزی و تقسیم کار ملی مرکز، علیرضا صدرا رئیس اندیشکده سیاست، محمدسعید جبل عاملی رئیس اندیشکده آمایش بنیادین مرکز، شهریار نیازی رئیس اندیشکده علم مرکز، محمدهادی زاهدی وفا عضو شورای عالی مرکز،‌ آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست رئیس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز، مصطفی ایزدی رئیس اندیشکده دفاع و امنیت ملی مرکز، حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ابراهیم برزگر استاد دانشگاه علامه طباطبایی، حجت‌الاسلام علیرضا صادق‌زاده مسئول سابق کمیته مطالعات نظری سند بنیادین تحول، حسن بنیانیان رئیس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل به ایراد سخنرانی پرداختند.

حجت‌الاسلام میرمعزی رئیس اندیشکده عدالت مرکز با اشاره به محور تأمین وجه اسلامیت در الگوی پیشرفت ابراز داشت:‌ الگوی اسلامی پیشرفت در سطح پایه و عمومی، سه عنصر مبانی نظری، مبانی عملی و آرمان قابل طرح است که منبع استنباط در این سه عنصر، آیات و روایات هست.

افروز رئیس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تصریح کرد: اگر انسان مطلوب‌اندیش نباشد، دغدغه پیشرفت نخواهد داشت. طراحی الگوی پیشرفت، پاسخ به نیاز جدی انسان‌های وارسته و خلاق است.

عنبری مدیرکل برنامه‌ریزی و تقسیم کار ملی مرکز با تأکید بر اینکه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت جایگزین هیچ‌کدام از اسناد راهبردی و سیاستی کشور نیست، خاطرنشان کرد: به تعبیر دقیق‌تر، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، انسجا‌م‌بخش و هدایت‌گر اسناد دیگر است.

پناهی رئیس اندیشکده امور اجتماعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز اظهار داشت: تحول اساسی در بلندمدت به صورت تدریجی با حرکت آگاهانه اتفاق می‌افتد و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ناظر به چنین حرکتی است.گفتمان‌سازی علاوه بر حوزه نخبگانی، باید در سطح عمومی و مردمی نیز انجام شود.

نیازی رئیس اندیشکده علم مرکز افق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را ترکیبی از بلندپروازی و واقع‌گرایی توصیف کرد و تصریح کرد: این الگو افق رنگ و بوی اسلامی ایرانی دارد و ترکیبی از عدالت‌خواهی و معنویت‌گرایی شیعی ایرانی و عقلانیت موجود در تفکر شیعی ایرانی دارد.

صدرا رئیس اندیشکده سیاست نیز قانون اساسی را اساس الگوی پیشرفت دانست.

جبل عاملی رئیس اندیشکده آمایش بنیادین مرکز با اشاره به نقش آینده‌پژوهی گفت: مهم‌ترین استفاده آینده‌پژوهی در افق 1400، تشخیص موقعیت در شاخص‌های کلان و منابع مورد نیاز است که نیازمند مشارکت میان دستگاه‌ها و حوزه‌های مرتبط است.

 

منبع خبر:

https://www.farsnews.com/news/13970726000317/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C